Wybór rodzaju tynku nakładanego na fasadę domu powinien zostać podjęty już na etapie planowania ocieplenia. Kolejne fazy prac muszą przebiegać w odpowiednich warunkach, zaś poszczególne materiały muszą być ze sobą kompatybilne. Aplikacja tynku akrylowego „baranek” również powinna przypadać na porę suchą i ciepłą, zaś podłoże musi odczekać kilka tygodni oraz zostać odpowiednio zagruntowane.

Charakterystyka tynku akrylowego

Tynk akrylowy o strukturze „baranek” to masa gotowa do użycia składająca się z wodnej dyspersji polimerowej, kruszyw dolomitowych, a także znakomitej jakości pigmentów i dodatków, które mają poprawić jego właściwości eksploatacyjne oraz ułatwić nakładanie. Brak komplikacji przy aplikacji tynku akrylowego zapewnia estetyczne wykończenie z charakterystyczną fakturą powierzchni ściany. Po wyschnięciu i związaniu tynk jest odporny na niskie temperatury, deszcz i promieniowanie słoneczne. Jest wytrzymały na szorowanie, a do tego wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Posiada też dobrą ochronę mikrobiologiczną.

Przygotowanie podłoża

Tynk akrylowy wymaga odczekania z aplikacją co najmniej 4 tygodni od zakończenia prac na betonie, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych. W przypadku zbrojeń np. Syrolep Z okres ten powinien wynosić co najmniej 3 dni. Następnie należy upewnić się, że podłoże jest oczyszczone i zagruntowane. Do gruntowania wykorzystujemy Majstergrunt Akrylowy. Następnie trzeba pozostawić powierzchnię na 24 godziny do czasu całkowitego wyschnięcia gruntu. Dopiero po upływie tego czasu możemy przystąpić do nakładania tynku.

Gruntowanie powierzchni pod tynk akrylowy MajsterPol

Nakładanie tynku akrylowego o strukturze „baranek”

Zanim przystąpimy do aplikacji masy, warto prześledzić prognozy pogody, ponieważ temperatura nakładania oraz wysychania tynku akrylowego powinna wynosić od +5 do +25 stopni Celsjusza i odbywać się przy braku opadów atmosferycznych. Świeży tynk można zabezpieczyć specjalną siatką ochronną, osłaniającą także przed promieniami słonecznymi.

Przygotowujemy masę tynkarską dokładnie mieszając ją wolnoobrotową wiertarką z mieszadłem koszykowym. Następnie należy rozprowadzić masę na podłożu używając gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Powinna powstać równomierna warstwa o grubości kruszywa zawartego w tynku. Kolejne części nakładanej masy łączymy pamiętając o zasadzie „mokre na mokre”.

Aplikacja tynku akrylowego MajsterPol

Strukturę „baranka” uzyskuje się zacierając tynk płaską pacą z plastiku. Tę operację powinno się przeprowadzać wykonując ruchy okrężne i stosując niewielki nacisk na powierzchnię ściany.

Zacieranie tynku akrylowego MajsterPol

 


Zobacz również:

 


 

Polecane artykuły: