(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Kolorystyka poszczególnych elementów budynku

 

Wybór kolorów dla nowego budynku nie kończy się na decyzji dotyczącej wyglądu jego ścian zewnętrznych. Na każdy obiekt budowlany składa się szereg dodatkowych elementów, których kolorystykę należy umiejętnie dobrać do stylistyki elewacji. Do najważniejszych z nich należą: dach, stolarka okienna i drzwiowa, rynny i rury spustowe, cokół oraz tarasy i schody zewnętrzne stykające się bezpośrednio z budynkiem. Elementy te w połączeniu z kolorystyką i materiałami ścian składają się na ostateczny wygląd budynku.

Chłodna lub ciepła kolorystyka domu

Jeśli na elewacjach planujemy zastosować szczególnie charakterystyczny materiał (więcej w artykule: O kolorach i materiałach dla budynku – jakie stosować?) w pierwszej kolejności powinniśmy dobrać pasujący do niego kolor dachu. Kolorystyka dachów dostępna na rynku jest mocno ograniczona, więc nie będzie tu dużych możliwości. Obecnie najczęściej spotyka się dachy w kolorze ceglastym, brązowym, czarnym lub w modnych obecnie odcieniach szarości i grafitu. Czarny lub grafitowy kolor dachu skojarzy się z nowoczesnością i pasować będzie do chłodniejszych odcieni ścian. Natomiast ceglasty lub brązowy kolor dachu wraz z połączeniem ciepłej barwy na ścianach nasunie na myśl tradycyjną polską architekturę. Kolory elewacji wraz z barwą dachu stworzą połączenie, do którego stylistycznie dostosowane zostaną pozostałe elementy budynku. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na kolor podbitki okapu dachu i drewnianych zakończeń więźby dachowej, których estetyka również wpłynie na wygląd budynku. Szeroki wybór lakierów, farb i impregnatów do drewna umożliwi dowolne kształtowanie ich kolorystyki.

Ceglasty kolor dachu w połączeniu z ciepłymi odcieniami stolarki i bielą elewacji skojarzy się z tradycyjną polską architekturą

Kolor stolarki, czyli co chcemy podkreślić?

Stolarka okienno-drzwiowa to po elewacjach i dachu trzeci kluczowy element przy kształtowaniu architektury domu. Jasna kolorystyka drzwi i okien sprawi, że zostaną one wizualnie podkreślone i będą bardziej rzucać się w oczy (ludzkie oko, gdy ma do wyboru barwę jasną i ciemną, w pierwszej kolejności dostrzeże jasne obiekty). Natomiast ciemny kolor stolarki sprawi, że na pierwszy plan wysunie się jasna elewacja budynku. W przypadku zestawienia ściany o ciemnej barwie z ciemnym kolorem stolarki, ściana stanie się optycznie jaśniejsza. Stolarkę można również kolorystycznie dopasować do materiału zastosowanego na elewacji, np. drewna czy kamienia. Brama garażowa z kolei nie musi mieć tego samego koloru co stolarka okienno-drzwiowa, gdyż nie jest to miejsce warte szczególnego akcentowania. Może mieć kolor zbliżony do elewacji, ewentualnie o ton jaśniejszy lub ciemniejszy. Decydując o stylistyce zewnętrznych rolet, możemy wybrać kolor analogiczny do stolarki okiennej lub też zupełnie skontrastowany, o charakterze bardziej dekoracyjnym.

Ciemny kolor stolarki sprawia, że zaakcentowana zostaje jasna elewacja budynku.

Cokół, czyli podkreślenie bryły budynku

Cokół budynku jest elementem szczególnie narażonym na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, dlatego też często stosuje się na nim trwalsze materiały, takie jak tynk mozaikowy o ciemnej barwie czy różnego rodzaju okładziny kamienne. Cokół o jasnym kolorze będzie się szybciej brudził, lecz z drugiej strony optycznie doda budynkowi lekkości. Ciemna barwa cokołu natomiast sprawi, że bryła budynku zostanie podkreślona i wydawać się będzie masywniejsza. W tym miejscu nie wolno zapominać o wyglądzie ścieżek, podjazdów i schodów zewnętrznych stykających się bezpośrednio z budynkiem, które również wpływają na jego estetykę, dlatego powinny być do niego stylistycznie dopasowane.

Ciemny cokół podkreśla bryłę budynku i dodaje mu masywności.

Kolorystyczna zgodność z naturalnymi materiałami na elewacji

Przy wyborze kolorów dla poszczególnych elementów budynku, pamiętać należy o dopasowaniu ich do naturalnych materiałów znajdujących się na ścianach (okładziny kamienne, drewniane, cegła, klinkier). Jeśli ściany charakteryzują się bogactwem naturalnych materiałów, stają się one dominantą w wyglądzie budynku i nie ma potrzeby dodawać budynkowi dodatkowych kolorów. W takiej sytuacji kolory ścian i pozostałych elementów budynku powinny być tylko minimalistycznym tłem dla urozmaiconej materiałowo elewacji.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

 Masz pytania? napisz do nas

    kontakt

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. (25) 757 05 54,
    biuro@majsterpol.pl

    MP MAJSTER-POL
    Mienia, ul. Jedlina 29
    05-319 Cegłów
    NIP: 8221784487‬
    BDO: 000105974

    Jak dojechać
    Zobacz jak do nas dojechać