(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Deska elewacyjna Rustika – realizacja krok po kroku

 

Drewniane okładziny na elewacjach budynków stają się coraz popularniejsze. Jednakże jest to dość kosztowne i wymaga zastosowania odpowiednio sezonowanych i zaimpregnowanych drewnianych paneli. Ponadto sztuką jest ułożenie ich poprawnie w taki sposób, żeby były trwale zamontowane na elewacji i nie uległy zniszczeniu po kilku latach, co z kolei podnosi koszt realizacji, gdyż trzeba zatrudnić fachowca wyspecjalizowanego w tej dziedzinie. Ciekawą alternatywą jest deska elewacyjna RUSTIKA. Jest to szczególny rodzaj okładziny imitującej naturalną deskę. Dostępna w kilkunastu wersjach ułożenia słoi i w różnorodnej kolorystyce. Podstawowy element systemu stanowi elastyczny panel, który łatwo zamontować także na zaokrąglonych powierzchniach. Istotną zaletą tego rozwiązania jest niski koszt, znaczna wytrzymałość oraz łatwość montażu.

Deska elewacyjna RUSTIKA – jak wygląda montaż?

Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania podłoża i odpowiednich warunków do pracy. Tą zresztą najlepiej zaplanować na pogodny dzień, gdyż temperatura nakładania i wysychania kleju oraz okładziny nie powinna być niższa niż +5 i wyższa niż +25 stopni Celsjusza. Realizację na betonach, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych należy zacząć po odczekaniu przynajmniej 4 tygodni. W przypadku warstw zbrojących takich jak Styrolep Z wystarczy odstęp 3 dni.

Przygotowanie podłoża

Powierzchnię należy oczyścić i zagruntować Majstergruntem głęboko penetrującym. Warto wykonać tę pracę przynajmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem montażu deski elewacyjnej.

Zaplanowanie montażu deski

Choć montaż paneli nie jest skomplikowany, to jego efekt końcowy w dużej mierze zależy od tego, jak rozplanujemy ich układ. Pomoże to również uniknąć powstawania zbyt wielu odpadów, a więc i ograniczyć zbędne wydatki. W razie potrzeby, panele można docinać na dowolny wymiar przy użyciu kątownika oraz noża do wykładzin.

Przygotowanie zaprawy

Do przyklejenia deski elewacyjnej RUSTIKA stosuje się dwuskładnikowy klej dyspersyjny Dekolep. Wyróżnia go znakomita przyczepność wstępna, dlatego gwarantuje wysoką trwałość wiązania. Do jego przygotowania należy do pojemnika z odmierzoną ilością składnika płynnego wsypać całą zawartość worka, a następnie dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej masy. Należy odczekać 5 minut i ponownie wymieszać zaprawę. Gotową zaprawę klejową należy zużyć przez około 2 godziny od momentu przygotowania.

Montaż paneli

Choć panele są produkowane w kilkunastu różnych wzorach, w czasie montażu warto uważać na to, by zachować ich naprzemienny układ. Powierzchnię, na której zamierzamy ułożyć deski należy pokryć równomierną warstwą kleju, najlepiej za pomocą pacy zębatej. Pamiętajmy o nakładaniu kleju w kierunku poprzecznym do deski – dzięki temu łatwiej będzie usunąć powietrze. Ilość rozprowadzonego kleju powinna zapewniać możliwość ułożenia deski do nieprzyschniętej warstwy. W przypadku powierzchniowego wyschnięcia, klej należy usunąć i zastąpić nową warstwą.

Przykładając panel, koniecznie trzeba go mocno docisnąć w taki sposób, żeby klej znalazł się na całej jego powierzchni. Poszczególne deski można przyklejać na styk lub zostawiając niewielką fugę. Po ich dociśnięciu zaprawa klejowa powinna wypełniać wszystkie szczeliny. To umożliwi zabezpieczenie powierzchni elewacji przed wnikaniem wilgoci i degradacją podłoża.

Po zakończeniu przyklejania należy całość docisnąć specjalnym gumowym wałkiem, a nadmiar kleju jaki się wydostanie, zebrać oraz oczyścić panele mokrą gąbką przed zaschnięciem zaprawy. Jeśli w szczelinach deski zostanie odrobina zaschniętego kleju, łatwo będzie można go zebrać za pomocą zmoczonego pędzelka lub szczoteczki.

Lakierowanie paneli

Gdy całość już wyschnie, możemy przystąpić do nakładania lakieru Deko pamiętając, by lakierować wzdłuż słojów. W podstawowej wersji należy nałożyć 2 warstwy produktu, jednak każda kolejna pozwoli pogłębić efekt końcowy. Lakier pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale stanowi też ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.

Zobacz również:

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

 Masz pytania? napisz do nas

  kontakt

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. (25) 757 05 54,
  biuro@majsterpol.pl

  MP MAJSTER-POL
  Mienia, ul. Jedlina 29
  05-319 Cegłów
  NIP: 8221784487‬
  BDO: 000105974

  Jak dojechać
  Zobacz jak do nas dojechać