(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

O łączeniu drewna z kolorem na elewacji i we wnętrzach

 

Drewno jest materiałem, którego zastosowanie zarówno we wnętrzach jak i na elewacjach tworzy wyjątkowy charakter. We wnętrzach wprowadza ciepłą i przytulną atmosferę, natomiast zewnętrznej elewacji dodaje rustykalnego charakteru i nawiązuje do otaczającej przyrody. Połączenie drewna z materiałami naturalnymi, takimi jak kamień, zawsze wyglądać będzie dobrze. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem, zarówno przy projektowaniu elewacji jak i wnętrz, będzie wybór odpowiednich kolorów pasujących do danego odcienia drewna. W przypadku elewacji oznaczać to będzie dobranie koloru tynku i elementów składających się na fasadę budynku, a we wnętrzach – barwy ścian i elementów dekoracyjnych. Z jakimi kolorami zatem najlepiej łączyć drewno?

Najprostsza biel

Zestawienie drewna z bielą jest najbardziej uniwersalnym i klasycznym połączeniem. W projektowaniu wnętrz określa się je stylem skandynawskim, niezwykle popularnym w ostatnich latach. Wnętrza w bieli i drewnie będą wyglądać czysto i prosto, choć po jakimś czasie mogą wydawać się zbyt “sterylne” i po prostu nudne dlatego dobrze jest uzupełnić je o kolorystyczne akcenty.

Elewacja łącząca biel z drewnem to zestawienie proste, czyste, spokojne i niewyróżniające się, gdyż brak w nim elementów dominujących. Biel dobrze podkreśli drewno niezależnie od jego odcienia. Połączenie to zazwyczaj umiejętnie wpisuje się w środowisko przyrodnicze, pomimo że biel sama w sobie nie kojarzy się zbytnio z naturą. Połączenie bieli i drewna jest jednak na tyle miłe dla oka, że zwyczajnie nie zaburza harmonii panującej w naturze. Pamiętać też należy o tym, że biały kolor szybko ulega zabrudzeniu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w klimacie gorącym, gdzie warunki klimatyczne pozwalają na łatwiejsze utrzymanie białej elewacji w czystości.

Drewno i biel na elewacji to jedno z najbardziej klasycznych połączeń.

Drewno i szarość, czyli nowoczesny charakter

Podobnie jak biel, szarość to kolor neutralny, więc również dobrze będzie się prezentować w połączeniu z drewnem. Materiały te zestawione razem dodadzą elewacji nowoczesnego charakteru. Szarość w postaci kamienia czy cegły zawsze zaprezentuje się dobrze w połączeniu z drewnem, co niekoniecznie sprawdzi się w przypadku tynku. Szary tynk w jasnym odcieniu w zestawieniu z drewnem może wyglądać nieco sztucznie, w przeciwieństwie do ciemnej szarości, która prezentować się będzie znacznie bardziej szlachetnie. Z drugiej strony pamiętać należy o tym, że ciemna elewacja jest bardziej narażona na uszkodzenia wynikające z naprężeń termicznych powstających na skutek większego przyciągania promieniowania słonecznego.

Drewno połączone z szarą obudową domu tworzy efekt nowoczesnej architektury.

Łączenie drewna z żywymi kolorami

Trudniejsze zadanie czeka nas, gdy drewno na elewacji lub we wnętrzu będziemy chcieli połączyć z konkretnym kolorem, tym razem nie neutralnym. W tym miejscu konieczne będzie szukanie takich barw, które przede wszystkim pozwolą na wyeksponowanie drewnianej podłogi czy ściany. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że każdy rodzaj drewna ma konkretny odcień, który może być zbliżony do różnych barw – żółci, zieleni, czerwieni, błękitu itp. Aby dobrze dobrać kolor ścian do konkretnego rodzaju drewna, najważniejsze będzie zatem określenie jego kolorystycznego odcienia. Zarówno w przypadku planowania elewacji jak i projektowania wnętrz, konieczne będzie także ustalenie, czy chcemy uzyskać efekt mocnego czy też niewielkiego kolorystycznego kontrastu.

Zdecydowany kolorystyczny kontrast

Ciemne rodzaje drewna, takie jak orzech czy mahoń, dobrze będą się prezentować w połączeniu z każdym jasnym odcieniem. Nie ma znaczenia, czy będzie to jasny odcień beżu czy chłodnego błękitu. Istotne jest tu uzyskanie mocnego kontrastu między jasnym i ciemnym kolorem. Podobnie będzie z jasnym odcieniem drewna, które dobrze będzie wyglądać w połączeniu z ciemnym kolorem ściany lub elewacji, przede wszystkim dzięki uzyskaniu efektu silnego kontrastu. Jeśli użyte drewno ma średnio ciemny, np. miodowy odcień, a wciąż chcemy uzyskać efekt kontrastu, kolor ściany powinien znacząco się od niego różnić, czyli być zdecydowanie jaśniejszy.

Ciemny kolor podłogi uzupełnia się dobrze z dowolnym jasnym kolorem na ścianie, w tym przypadku z delikatnym kremem, tworząc wspólnie kolorystyczny kontrast.

Wykorzystanie teorii koloru w praktyce

W tworzeniu kontrastowych zestawień drewna z różnymi kolorami posługiwać się można teorią koloru (więcej w artykule: Jak komponować kolory?) . Dobry efekt otrzymamy łącząc ze sobą kolory znajdujące się naprzeciwko siebie na kole barw (metoda dopełnieniowa) np. zielony z czerwonym, niebieski z pomarańczowym itp. Przykładowo, jeśli odcień drewna jest zbliżony do czerwonego, głęboka zieleń na ścianie pozwoli na mocne wyeksponowanie jego czerwonych tonów. Podobnie będzie z innymi dopełniającymi się barwami. Można zastosować także metodę kolorów analogicznych, czyli sąsiadujących ze sobą na kole barw. Dla przykładu, drewno o kolorze zbliżonym do żółtego dobrze będzie wyglądać, gdy zestawimy je ze ścianą w odcieniach ciepłej czerwieni, pomarańczu, chłodnej zieleni, czy turkusu, gdyż kolory te sąsiadują z żółcią na kole barw.

Głęboka czerwień na ścianie wydobędzie z drewna żółte tony.

Minimalny kolorystyczny kontrast

Przy zestawianiu drewna z kolorem stosować można także zasadę małego kontrastu. Polega ona na użyciu dwóch różnych kolorów o podobnej intensywności lub jasnych i ciemnych odcieni tego samego koloru (metoda monochromatyczna łączenia barw). Dla przykładu, drewno w ciemnym brązowym kolorze oraz materiał o barwie głębokiej zieleni stworzą połączenie na zasadzie małego kontrastu, gdyż oba odcienie mają tę samą intensywność. W przypadku zestawienia drewna w kolorze ciepłego brązu ze stonowaną piaskową ścianą, uzyskamy połączenie monochromatyczne, w którym łączy się jasne i ciemne odcienie tej samej barwy – w tym przypadku brązu.

Kolory podłogi i ścian, choć różne, mają podobną intensywność, więc powstaje zestawienie kolorystyczne o niewielkim kontraście.

Monochromatyczne połączenie kolorów – podłoga i ściany mają ten sam miodowy kolor, ale w jaśniejszym i ciemniejszym odcieniu.

Kolor jako sposób na ciekawe wnętrze

Intensywniejsze połączenia kolorystyczne dobrze sprawdzą się we wnętrzach. Drewno sosnowe o miodowym zabarwieniu dobrze podkreśli ściana w zgaszonym zielonym odcieniu. Zieleń w tym przypadku wyeksponuje żółte tony w kolorze drewna (są to barwy sąsiadujące na kole barw). Intensywny niebieski z kolei wyeksponuje barwę pomarańczową w drewnie (kolory dopełniające się). Barwy takie jak żółty czy pomarańczowy podkreślą te same tony w drewnie i wprowadzą atmosferę ciepła w pomieszczeniu, jednak przy tak intensywnych kolorach drewno nie będzie zbytnio rzucać się w oczy. Natomiast barwy neutralne i stonowane, takie jak beż, jasny brąz, czy delikatna szarość, dobrze podkreślą drewno w ciepłej, mało intensywnej i niezbyt ciemnej barwie (dąb naturalny, jesion itp.).

Ciepły i niezbyt ciemny kolor drewna dobrze podkreślą ściany w jasnych i stonowanych odcieniach

 

Efekt drewnianej elewacji lub ściany we wnętrzu otrzymamy stosując rozwiązanie firmy MajsterPol – panel elewacyjny Rustika odwzorowujący naturalną deskę.

 

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

 Masz pytania? napisz do nas

    kontakt

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. (25) 757 05 54,
    biuro@majsterpol.pl

    MP MAJSTER-POL
    Mienia, ul. Jedlina 29
    05-319 Cegłów
    NIP: 8221784487‬
    BDO: 000105974

    Jak dojechać
    Zobacz jak do nas dojechać