(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl
Zaznacz stronę

Zastosowanie Tynku mozaikowego

 

Tynk mozaikowy (marmolit, tynk żywiczny) stał się bardzo cenionym materiałem we współczesnym budownictwie. Jego popularność wynika z kilku czynników. Przede wszystkim jest to bardzo wytrzymały materiał, który dodatkowo wyróżnia się za sprawą swojej uniwersalności. Tynki mozaikowe można bowiem stosować zarówno w przypadku elewacji budynku, jak i pomieszczeń wewnętrznych. Warto jednak podkreślić, że praca z użyciem takiego tynku wymaga doświadczenia. Jakiekolwiek nieprawidłowości w trakcie realizacji mogą się negatywnie odbić na ostatecznym wyglądzie zrealizowanej powierzchni. Co jeszcze należy wiedzieć o tynkach mozaikowych?

Z jakich materiałów powstają tynki mozaikowe?

Podstawą każdego tynku mozaikowego jest dyspersja akrylowa wzbogacona naturalnymi kruszywami kwarcowymi o odpowiednim zabarwieniu. Czasami do tak przygotowanej masy dodaje się mikę, która pozytywnie wpływa na właściwości estetyczne gotowego produktu. Dzięki niej kruszywa kwarcowe przypominają swoim wyglądem naturalne kamienie. Natomiast użycie żywicy sprawia, że tynk staje się mało nasiąkliwy.

Tynk mozaikowy – najważniejsze właściwości

Niska nasiąkliwość to bez wątpienia jedna z ważniejszych cech w przypadku materiałów budowlanych. Jednak tynki mozaikowe wyróżniają się także za sprawą innych właściwości. Niezwykle istotna jest ich wytrzymałość, która umożliwia stosowanie takich tynków do wykończenia powierzchni narażonych na działanie różnych czynników zewnętrznych. Oczywiście pod tym względem należy rozumieć także zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, zmiany temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Walory estetyczne stanowią kolejny istotny atut tynków mozaikowych. Wspomniany efekt imitowania wyglądu naturalnych kamieni z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Na uwagę zasługuje również fakt, że tynki mozaikowe są dostępne w licznych wariantach kolorystycznych. Szeroka gama barw zapewni możliwość dostosowania warstwy wykończeniowej do swoich indywidualnych preferencji.

Właściwości jakie posiada tynk mozaikowy, ułatwiają również utrzymanie powierzchni w czystości. Jeżeli tynk został odpowiednio nałożony, czyszczenie powierzchni z użyciem myjki ciśnieniowej, nie przekłada się na obniżenie jego trwałości.

Warto tutaj zaznaczyć, że aby tynk posiadał odpowiednie właściwości i oczekiwany wygląd, należy realizować go w odpowiednich warunkach. Dotyczy to zarówno etapu nakładania tynku, jak i czasu wymaganego do związania materiału. Szczegółowe informacje znajdują się w karcie technicznej produktu.

Gdzie najlepiej stosować tynki mozaikowe?

Uniwersalne parametry sprawiają, że tynki mozaikowe dobrze sprawdzą się w wielu różnych miejscach. Zdecydowanie najczęściej są one wykorzystywane jako warstwa wykończeniowa cokołów i podmurówek. Trzeba bowiem pamiętać, że obydwie wymienione powierzchnie są narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Wobec tego wysoka wytrzymałość tynku mozaikowego jest w tym przypadku nieoceniona. Ponadto odporność na uszkodzenia mechaniczne powoduje, iż taki rodzaj tynku nieraz zostaje użyty do stworzenia lamperii na klatkach schodowych i korytarzach. Równie często tynk mozaikowy jest wykorzystywany do wykończenia ścian w rozmaitych placówkach użyteczności publicznej.

Tutaj bardzo duże znaczenie ma możliwość czyszczenia takiej nawierzchni bez obaw o ewentualne uszkodzenie tynku. Tynk mozaikowy będzie również znakomitym wyborem jako wykończenie ścian w garażu, kotłowni, czy w pomieszczeniu gospodarczym.

O czym trzeba pamiętać podczas nakładania tynku mozaikowego?

Podczas samej realizacji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad. Jeżeli wybrana nawierzchnia posiada jakiekolwiek ubytki, trzeba zadbać o ich wyrównanie (Taki rodzaj tynku zupełnie nie sprawdzi się w przypadku nierównego, starego i wybrakowanego podłoża). Podłoże musi zostać bardzo dokładnie oczyszczone przed rozpoczęciem nakładania tynku. Dotyczy to zarówno wszelkich zabrudzeń (np. kurzu, pyłu i tłuszczu), jak i skażeń biologiczno-chemicznych. Następnym krokiem będzie zagruntowanie podłoża przy użyciu podkładu MajsterGrunt Podtynkowy Akrylowy. Oczywiście wykonawca musi upewnić się, że kolorystyka gruntu będzie zgodna z barwą samego tynku mozaikowego. Przerwa technologiczna pomiędzy gruntowaniem i nakładaniem tynku powinna wynosić co najmniej 24 godziny.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

 Masz pytania? napisz do nas

    kontakt

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. (25) 757 05 54,
    biuro@majsterpol.pl

    MP MAJSTER-POL
    Mienia, ul. Jedlina 29
    05-319 Cegłów
    NIP: 8221784487‬
    BDO: 000105974

    Jak dojechać
    Zobacz jak do nas dojechać